Get Adobe Flash player

Restauracja Mazurska jest czynna sezonowo od maja do końca października od 11.00 do 23.00

Położenie:

Restauracja Mazurska znajduje się w centrum atrakcyjnej turystycznie miejscowości Krutyń.


Łatwo do nas trafić – od przystanku autobusowego kierujemy się główną drogą na południe, i zaledwie po 100 m, mijając główne skrzyżowanie we wsi oraz miejscowy bazar, odnajdujemy po lewej stronie Restaurację Mazurską. Rozpoznamy ją łatwo po zwieńczeniu ręcznie zdobionego szczytu dachu w stylu mazurskim. Mimo centralnego położenia we wsi pełnej turystów, Restauracja wyróżnia się kameralnym klimatem miejsca położenia –            u podnóża polodowcowego pagórka, wystrojem wnętrza, będącym efektem ręcznego kunsztu ciesielskiego, dobrym jedzeniem, w tym szczególnie regionalną kuchnią mazurską.


Regionalizm naszej Kuchni Mazurskiej polega na:

 • świeżych i wędzonych rybach,
 • świeżych produktach, jak jajka z chowu tradycyjnego, owoce ze starych odmian,
 • owocach runa leśnego, jak jagody i grzyby,
 • naturalnych produktach leśnych polan, łąk i pól, jak miody pszczele, zioła, maliny, poziomki,
 • smaczne potrawy oparte na naszych oryginalnych recepturach,
 • specjalnością naszej Restauracji Mazurskiej są piwa regionalne, jak: ….
 • specyfiką  Restauracji jest atmosfera wiejskiej sielanki panująca w salach restauracyjnej, kominkowej i na tarasie, osiągnięta przez drewnianą ręcznie ciosaną konstrukcję podporowych belek i widocznych łączących je jętek – ze śladami zaciosów toporem,
 • przebywanie w Restauracji Mazurskiej to uczta nie tylko dla ciała, ale i ducha, można tu odpocząć od miejskiego zgiełku i codziennych trudów życia.

Ilość miejsc:
Sala restauracyjna – 100 osób.
Na tarasie – 100 osób.
Sala kominkowa – 20.
Drinkbar – 5.


We własnym zakresie organizujemy:

 • Integracyjne wyjazdy firmowe.
 • Imprezy plenerowe połączone z ogniskiem.
 • Improwizacje Wesela Chłopskiego z przejażdżką bryczkami i oprawą muzyczną.
 • Sprzedaż ceramiki bolesławieckiej w szerokim asortymencie wzorów i form, która znajduje się w stylizowanym budynku w obrębie posesji Restauracji.
 • Spływy kajakowe rzeką Krutynią.
 • Wycieczki rowerowe.
 • Ogniska

 

Okolice:
Wieś Krutyń otoczona jest Puszczy Piską – największym kompleksem leśnym Pojezierza Mazurskiego o powierzchni 100 tysięcy hektarów . Nasza Restauracja znajdująca się w centrum miejscowości Krutyń jest dogodnym punktem wyjściowym, nad rzekę Krutynię odległą zaledwie 50 m – słynny szlak kajakowy, gdzie można wypożyczyć kajak lub popływać w łodzi pychówce, a także dalej położone 1,5 km piękne widokowo Jezioro Mokre, do którego prowadzi po przekroczeniu mostu na rzece Krutyni – spacerowa droga leśna. Przy drodze tej znajduje się pomnik przyrody „Zakochana Para”, gdzie dorodną sosnę obejmuje konarami stary dąb, a także zwracająca uwagę swoim wyglądem brzoza – symbolizująca siłę życia, której ścięty i wypróchniały pień utrzymuje wyrastającą z bocznej gałęzi młodą brzozę o żywej koronie.


Droga przez most, w kierunku zachodnim, wiedzie także na ścieżki przyrodnicze prowadzące do pobliskich rezerwatów przyrody takich, jak: rezerwat przyrody „Zakręt” z pływającymi wysepkami torfowymi,  „Królewska Sosna”, znanego ze starych, okazałych 260 letnich sosen mazurskich. Idąc na północ, wzdłuż głównej drogi, skręcając obok cmentarza ewangelickiego dochodzimy do rezerwatu „Krutynia”, obejmującego górny odcinek rzeki Krutyni powyżej wsi Krutyń z malowniczym przełomem rzeki tuż za wsią, Jeziorem Krutyńskim z którego „uchodzi” Krutynia, oraz przyległymi lasami.


Z naszej Restauracji Mazurskiej łatwo też trafić do pobliskiego Muzeum Przyrodniczego Mazurskiego Parku Krajobrazowego, urządzonego w drewnianej ponad 100 letniej stodole mazurskiej.


Udając się drogą na wschód, mijając sklep spożywczy we wsi, a następnie drogą leśną 1 km przez las mieszany docieramy do historycznej starowierskiej wsi Gałkowo, znanej obecnie z corocznego konkursu w jeździectwie konnym, skąd jeszcze dalej można dotrzeć poprzez Uktę lub Zameczek do najbardziej znanej wsi starowierskiej Wojnowo z klasztorem, molenną staroobrzędowców i cerkwią prawosławną. Z Gałkowa, kierując się na północ, można dotrzeć do Kadzidłowa, także staroobrzędowej wsi, gdzie znajduje się Ogród Zoologiczny.